Історія свята 8 березня

2014-03-05

/Files/images/8.jpg

Виникло це свято як день боротьби за права жінок. 8 березня 1857 року в Нью-Йорку зібралися на маніфестацію робітниці швацьких і взуттєвих фабрик. Вони вимагали 10-годинний робочий день, світлі і сухі робочі приміщення, рівну з чоловіками заробітну плату. Працювали у той час жінки по 16 годин на добу, отримуючи за свою працю гроші. Чоловікам після рішучих виступів вдалося добитися введення 10 годинного робочого дня. На багатьох підприємствах в США виникли профспілкові організації. І ось після 8 березня 1857 року утворився ще один - уперше його членами стали жінки. Цього дня у багатьох містах Нью-Йорка сотні жінок вийшли на демонстрацію, вимагаючи представлення їм виборчого права.

У 1910 році на Міжнародній конференції жінок соціалістів в Копенгагені Клара Цеткин виступила з пропозицією про святкування Міжнародного жіночого дня 8 березня, яке прозвучало, як заклик до усіх жінок світу включитися у боротьбу за рівноправ'я. Відгукуючись на цей заклик, жінки багатьох країн включаються у боротьбу проти убогості, за право на працю, повагу своєї гідності, за мир. У 1911 році це свято уперше відзначалося 19 березня в Австрії, Данії, Німеччині і Швейцарії. Тоді більше мільйона чоловіків і жінок взяли участь в маніфестаціях. Окрім права обирати і займати керівні пости, жінки домагалися рівних виробничих прав з чоловіками.

А потім його відмітили 12 травня 1912 року. У Росії уперше Міжнародний жіночий день відзначався в 1913 році в Петербурзі. У проханні на ім'я градоначальника було заявлено про організацію "...наукового ранку з жіночого питання". Влада дала дозвіл і 2 березня 1913 року у будівлі Калашниковской хлібної біржі на Полтавській вулиці зібралося півтори тисяч чоловік. Порядок денний наукових читань включав питання: право голосу для жінок; державне забезпечення материнства; про дорожнечу життя. Наступного року у багатьох державах Європи 8 березня або приблизно цього дня жінки організували марші на знак протесту проти війни.

У 1917 році жінки Росії вийшли на вулиці в останнє воскресіння лютого з гаслами "Хліба і світу". Через 4 дні імператор Микола II відрікся від престолу, тимчасовий уряд гарантував жінкам виборче право. Цей історичний день випав на 23 лютого за юліанським календарем, який у той час використовувався в Росії, і на 8 березня за григоріанським календарем.

Міжнародний жіночий день 8 березня з перших років Радянської влади став державним святом. З 1965 року цей день став не робочим. Існував і його святковий ритуал. Цього дня на урочистих заходах держава звітувала перед суспільством про реалізацію державної політики відносно жінок. Поступово Міжнародний жіночий день в країні втрачав своє політичне забарвлення.

Після розпаду Радянського Союзу день 8 березня залишився в переліку державних свят Російської Федерації. Відзначається Міжнародний жіночий день і в країнах СНД : в Азербайджані, Грузії, Казахстані, Киргизії, Молдавії, Таджикистані, Туркменії, Україні, Білорусії як Міжнародний жіночий день; у Узбекистані як День матері; у Вірменії його відмічають 7 квітня як День материнства і краси.

Кiлькiсть переглядiв: 2

Коментарi